Bon Galerie zainaugurowała swoją działalność jak najbardziej realną wystawą Zbylut Grzywacz. Rysownik w Miejskiej Galerii Sztuki MM w Chorzowie (www.galeriamm.eu), która mieści się w Chorzowskim Centrum Kultury przy ulicy Sienkiewicza 3.

 

Na wystawie znalazło się ponad sto prac na papierze wybitnego krakowskiego artysty, który będąc uczniem Adama Hoffmanna traktował rysunek w sposób szczególny.

Prezentowane rysunki pochodziły z całej bogatej spuścizny artysty – od szkiców studenckich, wykonywanych głównie poza pracownią w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (1957-1963), przez rysunki do najbardziej znanych jego cykli malarskich z lat 60. 70. i 80. (jak Orantki czy Opuszczona) oraz dużych formatów genialne studia aktów rysowane przed naturą w latach 90., aż po mistrzowskie, kameralne rysunki z lat ostatnich, wyjątkowo twórczych i płodnych.

W porównaniu z wystawą malarstwa, która miała miejsce w chorzowskiej Galerii przed rokiem, aktualna ekspozycja ma charakter bardziej osobisty, intymny. Jednocześnie ograniczenie wypowiedzi artysty do technik rysunkowych pozwoliło w pełni ujawnić i docenić niespotykaną inwencję warsztatową twórcy i jego artystyczną biegłość i swobodę w posługiwaniu się językiem form plastycznych. A bogactwo rozwiązań ikonograficznych w przedstawieniu głównego dla tej twórczości i dominującego na wystawie motywu kobiecego ciała dowiodło Jego artystycznego mistrzostwa

Od 6 czerwca do 27 czerwca 2016.

Zdjęcia z wernisażu dostępne są tutaj >>

grzywacz okladka zewnartrz 2016

grzywacz okladka wewnatrz 2016

Aktualna wystawa

Wystawa trwa od 19 października do 3 listopada w godzinach otwarcia Galerii Raven.

Kraków (Kazimierz), ul. Brzozowa 7

tel./fax: +48 12 431 11 29

Dowiedz się więcej >>

Newsletter

Chcesz być powiadamiany o nowościach? Zapisz się do newslettera:


Najnowsze wpisy

Zbylut Grzywacz. O rysowaniu
Z dziennika galernika, Wystawy, 13 października 2018

Rysunek jako rodzaj pisma
Z dziennika galernika, 4 października 2018

Sala Cézanne’a w Musée d’Orsay w Paryżu
Rozmowy przy obrazach, 3 czerwca 2016

Podwójne życie Joanny B.
Z dziennika galernika, 1 czerwca 2016